czwartek, 6 sierpnia 2015

Martyna Goszczycka - "Potępienie" (tom 2 Sagi Wizji Paradoksalnych).

Zakończyłam wczoraj lekturę drugiej części Sagi Wizji Paradoksalnych, pod tytułem "Potępienie", autorstwa oczywiście Martyny Goszczyckiej. Muszę przyznać, że książka była wciągająca, inaczej nie przeczytałabym jej w kilka dni. Tym razem był to ponownie ebook. Niestety zabrakło wersji papierowej. Pierwsza część istnieje w tej formie i można ją w takiej postaci zakupić, więc może z czasem wydrukuje ktoś i drugi tom, oraz dalsze, bowiem czytanie książki papierowej ma swój nieodparty urok.

Kolejny tom stanowi kontynuację losów Haru i Plage. Ciało eks-Nimfy słabnie w Przedświecie, musi więc wybrać się do Zaświatu, aby zregenerować moc oraz zemścić się na siostrach i Stwórcy Dereku za pozbawienie ją Żywiołu, jak również wygnanie z miejsca, które nazywała domem. W celu odzyskania sił musi poddać się czasowej hibernacji w dalekiej północnej Krainie Lodu. Po przebudzeniu będzie słaba, a jej moc będzie podlegała krótkotrwałym wahaniom, toteż ten dogodny moment pragnie wykorzystać Derek, aby podporządkować sobie Plage przy pomocy tajemnego Kryształu Potępienia. Od dawna marzy on o całkowitej nad nią kontroli, gdyż uważa Nimfę Lodu za wcielenie doskonałości (pomimo tego, iż kiedyś go zabiła). Został potem wskrzeszony przy pomocy właśnie części mocy Plage oraz współdziałaniu jej sióstr. Od tej pory tylko wzmaga się jego obsesja na punkcie swojej najmłodszej wychowanki.

Plage, wybierając się do Zaświatu, zostawia dla Haru list pożegnalny. Nie chce, aby za nią podążał, gdyż byłoby to dla niego, jako mieszkańca Przedświatu, zbyt niebezpieczne. Miejsce, gdzie chce dostać się Nimfa Lodu, zamieszkują istoty niezwykle silne, bardziej obznajomione z magią niż w "krainie niższej". Można uznać, iż to swoista "kraina bogów". Jednakże młody demon przenosi się przy pomocy pewnej Medyczki oraz tajemnego rytuału w rejony dla niego zakazane. Z początku tylko na trochę, aby zdobyć magiczne składniki do otworzenia właściwego portalu, potem na dobre. Niestety przejście przez portal do innego wymiaru Haru przypłaca ciężkimi obrażeniami ciała, toteż, znaleziony przez Nimfy, pozostaje przez jakiś czas pod ich opieką. Następnie wyrusza do Krainy Lodu, aby uratować ukochaną Plage. Za przewodniczkę ma Nimfę Ziemi, Neiliel.

Czy Haru uratuje swoją ukochaną przed ciężkim losem podporządkowanej Stwórcy istoty ? Jak rozegra się próba sił między nim a Derekiem ? Po czyjej stronie staną Nimfy ? Czy demonowi uda się ostatecznie odmienić trudny charakter Plage oraz zdobyć jej odwzajemnioną miłość ? Jak zakończy się drugi tom przygód wymienionych bohaterów ? Czy pojawi się ktoś nowy ? Powiem tylko, że końcówka "Potępienia" stanowi zaskakujący finał całej historii oraz zapowiedź dalszego rozwoju akcji w kolejnych tomach. Zapraszam do lektury.

sobota, 1 sierpnia 2015

Martyna Goszczycka - "Odrodzenie" (tom 1 Sagi Wizji Paradoksalnych).

Aktualnie jestem po lekturze mojego stosunkowo nowego nabytku, czyli książki Martyny Goszczyckiej, na którą składają się dwa (na razie) tomy. Ja przeczytałam dopiero pierwszy z nich, to znaczy część Sagi Wizji Paradoksalnych, pod tytułem "Odrodzenie". Książka jest w formie elektronicznej, czyli ebooka. Przyznam, że z początku byłam nieco zdegustowana dużą ilością "latających w powietrzu" krwi, wnętrzności i mięcha, ale z czasem wciągnęłam się w czytanie i przestałam aż tak bardzo zwracać na to uwagę. Skupiłam się raczej na samej akcji, która była niezwykle wartka, bogata w magię i sceny walk. Książkę przeczytałam w jakieś kilka dni.

Ebook rysuje przed nami świat bogów i bogiń, ludzi i demonów. Istnieją dwa wymiary: Przedświat i Zaświat. W tym pierwszym żyją "zwykłe" istoty, jak wymienieni już ludzie oraz demony. Działa niebezpieczny Syndykat, który szkoli Skrytobójców, Kapłanów i Alchemików. Skrytobójcy zabijają na zlecenie. Są szkoleni w niezwykle brutalny sposób, co ma pozbawić ich lęku przed zranieniem, bólem i śmiercią. Poddawani są też w wieku 15 lat specjalnej selekcji, która ma odsiać słabsze jednostki. W takim świecie żyje młody demon, Haru Saruku, zabrany z domu rodzinnego (oddany przez rodziców) z powodu czarnej aury, znamionującej bezwzględność i okrucieństwo. Demony bowiem mają zwykle aury jasne, łagodne. Haru jest tutaj wyjątkiem, toteż staje się wyrzutkiem.

Przywódczynią Syndykatu jest groźna i niedostępna Plage Fu-Setusa, była Nimfa. Została wygnana z Zaświatu za zabicie swojego Stwórcy, Dereka (nawiasem mówiąc później wskrzeszonego), pozbawiona swojego Żywiołu, części mocy i pamięci. Jej aura jest czerwona, co oznacza skrajną bezduszność i krwiożerczość. Morduje bez cienia skrupułów. Jest sprawną Alchemiczką. Bez cienia litości patrzy na śmierć istot szkolonych do zabijania, ponieważ zdaniem zarówno jej, jak i Syndykatu, uczucia i przywiązanie oznaczają słabość, więc powinny być bezwzględnie tępione.

Haru Saruku jest jednak niemal równie silną jednostką. Udaje mu się przeżyć szkolenie i selekcję. Od początku jego pobytu w Syndykacie towarzyszą mu tajemnicze Sny, dotyczące bardzo szczegółowo życia i przeszłości Plage. Miewa też bardzo realistyczne wizje. Czym w rzeczywistości okażą się owe Sny ? Czy Haru stanie się okrutną i zaprogramowaną do zabijania jednostką, bez cienia litości, tak, jak chce tego Syndykat ? Jakie przygody przeżyje ? Kim naprawdę okaże się dla niego Plage ? Jaką tajemnicę skrywa własna rodzina Haru ? Dlaczego książka nosi tytuł "Odrodzenie" ? Na te pytania nie odpowiem, bo warto samemu potrudzić się i przeczytać ebooka lub papierową edycję dzieła. Gwarantuję niezapomniane emocje.