poniedziałek, 7 grudnia 2015

Beata Pawlikowska - "W dżungli podświadomości".

Wczoraj skończyłam czytać ebooka pod tytułem "W dżungli podświadomości", którego autorką była Beata Pawlikowska. Jest ona znana z książek podróżniczych, prozdrowotnych oraz motywacyjnych. Do tej ostatniej kategorii należy wymienione na początku dzieło. Trzeba przyznać, że pisarka wie, jak zachęcić czytelnika do naprawy swojego życia. "W dżungli podświadomości" jest lekturą wartościową, chociaż niektóre fragmenty musiałam czytać kilkukrotnie, aby dobrze zrozumieć ich sens. Mimo wszystko ebook godzien jest uwagi. Jest "okraszony" przykładami z życia autorki, jak również zasłyszanymi lub zaobserwowanymi, życiowymi historyjkami. To znakomicie ubarwia rozważania natury psychologicznej, chociaż sama pisarka nadmienia, że "nie zna żadnych teorii psychologicznych". Czyli, moim zdaniem, ma spore doświadczenie życiowe oraz niezłą intuicję.


Książka opowiada o podświadomości, jej mechanizmach działania i oraz wpływie na nasze życie. Podświadomość jest jak małe dziecko, którego naturę można kształtować. Nie jest to jednak proste zadanie. Mimo, iż powinna być naszym przyjacielem, to jednak często utrudnia nam codzienność. Dlaczego tak się dzieje ? Ponieważ otrzymała w okresie dzieciństwa błędne dane. Małe dziecko nie rozumie jeszcze świata, nie myśli racjonalnie, tylko odczuwa i chłonie wszystko jak gąbka. Z tego niezrozumienia biorą swoje źródło, zdaniem Pawlikowskiej, wszelakie kłopoty oraz trudności w dorosłym życiu. Dzieje się tak z powodu tendencji podświadomości do ukrywania niewygodnych faktów, bo wiele z nich ona za takowe uważa, czyli za pewniki. Spycha na dno to, czego nie rozumie i udaje potem, że tego w ogóle nie ma i nie było.

 "W dżungli podświadomości" jest pierwszą częścią cyklu o działaniu tej jakże potężnej siły. Druga to "Księga kodów podświadomości", którą aktualnie zaczęłam czytać, toteż jeszcze jej tutaj nie opiszę. Podam jedynie parę ważnych moim zdaniem cytatów z pierwszej części, które zaznaczyłam w ebooku w trakcie lektury. Jest ich dosyć dużo, toteż podzielę się z Wami jedynie kilkoma. A oto one:

"Wszystko, co jest źle w twoim życiu, wynika z twojego sposobu myślenia. Twój sposób myślenia został uporządkowany przez twoją podświadomość. Twoja podświadomość rządzi tym co myślisz, czujesz i co robisz. Ty możesz przejąć odpowiedzialność za swoje życie."

"Jeśli świadomie wybierzesz wartości, którymi chcesz się kierować, szczególnie jeżeli będą to wartości raczej obce twoim wcześniejszym podświadomym przekonaniom, twoja podświadomość będzie protestować i będzie usiłowała wciągnąć cię z powrotem w swoje przyzwyczajenia. Dlatego musisz być uparty i wytrwały."

"Nie próbuj wymazać niczego z podświadomości, bo to się nie uda. Podświadomość nie znosi pustki. Jedyne, co możesz zrobić, to uparcie, codziennie od nowa, przesyłać do niej nowe komunikaty. Jeśli będziesz uparty, w końcu odniesiesz sukces, a twoja podświadomość zacznie się instynktownie kierować nowymi, pozytywnymi i konstruktywnymi przekonaniami. Dzięki nim życie nagle stanie się proste i dobre."

2 komentarze: